Boogerfart2222 Boogerfart2222
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, 4 pounds of candy costs $12. If he has $15 how many pounds of these candy can he buy?

Respuesta :

gavstewa502 gavstewa502
  • 07-12-2020

Answer:

He can buy 5 pounds of candy.

Step-by-step explanation:

12/4 equals 3 meaning that 1 pound is 3$

That then means 15/3=5

Answer Link

Otras preguntas

Help with number 34 please
in 1970 president Nixon began a program of detente in an attempt to A) increase american stockpiles of nuclear weapons B) ease tensions with the soviet unio
Typically, most work-study jobs are located:A. at a satellite campus.B. within 10 miles of campus.C. on the college campus.D. on the community college campus
What is a must read book? Why
Series of short and comic stories written in rhyme. a. troubadours b. fabliaux c. Tuscan d. universitas e. scholasticism f. gothic
What is the best approximation of the volume of the ball? A regulation basketball has a diameter of about 9 inches. A)382 in^3 B)215 in^3 C)3050 in^3 D)84.8
Which of these environmental effect of building dams? A: Decreased water temperature upstream B: increased land fertility downstream C: weed growth downstream D
When starting a new job the form you complete to determine how much tax would withhold from your paycheck is called the A- 1040EZ B-1099 C-W-2 D-W-4
skylar and ________ all wore purple t-shirts to the party last night a.us or b.we
What city is found at approximately the equator and 50 W? In what country is this city located?