deanchloe68 deanchloe68
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

You pay $7.80 for 6 pounds of apples. Find the price per pound

1. $0.77 per pound

2. $1.03 per pound

3. $1.30 per pound

Respuesta :

olejide olejide
  • 07-12-2020
The answer is $1.30 per pound
Answer Link
27blakereeves
27blakereeves 27blakereeves
  • 08-12-2020

Answer:

$7.80

Step-by-step explanation:

130*6=7.80

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 12x−3y when x=−1/4 and y=3.
Why is marketing inherently risky? what kinds of risks are involved in engaging in marketing?
If you change the sign of a point’s x-coordinate, how will the location of the point change?
If a firm adopts a production process that is costly in order to reduce pollution, the result is
The drama class at a middle school was preparing for their spring play in the school auditorium. One week before the performance, a parent complained to the sch
Solve for B and A please help ASAP
What is 6x^2-12x+y+13=0 in vertex form of parabolas
Elyse is going to buy an around-the-world plane ticket. She will get to see just one city from each continent she will visit. The following table below shows th
What does like the mountains waving it’s hand
Which kids the most likely way that a governor would raise revenue for a new state education program