jbau6019 jbau6019
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for 9$ What is the unit price of the turkey in the package?

Respuesta :

antonpintos17 antonpintos17
  • 14-12-2020

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do you put 3 90/100 in decimal form
what is:  x + 3 -    2x -1  = 4                 5            3
Charles Darwin did poorly in school as a young boy. How did his poor performance belie his genius?
Explain how a leaf is like a factory?
Explain how a leaf is like a factory?
what is:  x + 3 -    2x -1  = 4                 5            3
a tree 40 feet high casts a shadow 58 feet long. find the measure of the angle of elevation pf the sun.
Is .31 greater than .41
Is .31 greater than .41
What is .185 as a fraction