londyn1262
londyn1262 londyn1262
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
1 apple for $0.19 or 3 apples for $0.59?

Respuesta :

makaylamarie0619 makaylamarie0619
  • 08-12-2020

Step-by-step explanation: 1 apple for 19 cents because if you times it three times you get 57 cents which is better

Answer Link
2026nelsonr
2026nelsonr 2026nelsonr
  • 08-12-2020

Answer:

1 apple for 0.19

Explanation:

It will be much cheaper. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

There were three early trading centers associated with the Mediterranean Sea. Which one is being described below? This trading center was a port city in southe
Johnny is 13. Police arrested him for spray painting on the side of an office building. Because of the in re Gault decision: A.Johnny has many of the same righ
Early civilizations in Egypt, India, and China all share which common trait?
ella bought some key chains and spent a total of 24 each key chain cost the same whole dollar amount she bought between 7 and 11 key chains how many key chain
an ice skater glides for two meters across ice is work done or no work done
what is 7/15 divided by 3/5
15. In the United States, as of 2009, which of the following was the largest and fastest-growing immigrant group? A. Asians B. Western Europeans C. His
four people in abes family are traveling to Canada for their vacation.They have four seats in the center section of the plane.Abe wants to sit beside his brothe
coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?
What is 2 3/8 - 3/4=