jacegoggins4482 jacegoggins4482
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

. Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each
snack cost?

Respuesta :

25207361 25207361
  • 08-12-2020

Answer:

4

Step-by-step explanation:

5 times 4 is 20, which leaves 4

Answer Link
lollol
lollol lollol
  • 08-12-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Madison spent $20 because she had $4 left.

24-4=20

She used the $20 for 5 snacks

20 divided by 5 = 4

Each snack cost $4

Answer Link

Otras preguntas

am i correct?? thanks for checking my answer :)
need help asap!!!!! Thank yall
state the functions of the human ear
A rectangle has a length of \sqrt[3]{81} and a width of 3^{\frac{2}{3}} inches. Find the area of the rectangle.
I swear to god I have no idea bout this stuff so definitely I need help!!! Am sorry ik it’s a lot of stuff but the person answering all of them will be marked b
What might keep a state from accepting a categorical grant in aid
A student wants to prepare 250.0 mL of 0.10 M NaCl solution. Which procedure is most appropriate? (formula Molar Mass of NaCl = 58.4 g/mol)A) Add 5.84 g of NaCl
What is considered the photosynthetic organ of a plant?
What is the probability that both spinners will land on 2? AMSWERS- A)1/12 B)1/6 C)1/4 D)1/3 ONE GRAPH IS 1,2,3 AND THE OTHER GRAPH SHOWS 1,2,3,4 OUTCOMES
"I need the house to be..." in Spanish please.