londyn1262
londyn1262 londyn1262
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
20 pounds of pet food for $14.99 or 50 pounds of pet food for $37.99?

Respuesta :

19csterner 19csterner
  • 08-12-2020
20 lbs is the better buy. Its less than 7.50 for 10lbs while the 50lb bag is 7.59 per 10 pounds
Answer Link

Otras preguntas

write three examples of matter besides water that are transported by ocean current
how does the world relate outside of the classroom? (I know the answer but I wanna see what you guys think)
do you think the united states must change to the metric systemplz answer this correctly ty
500ml cost £5.00. How much is 1 ml?
How much do we know about Shakespeare’s life? Why?
The pyramid of social hierarchies in spanish colonies demonstrates which differences between spanish colonies and other European colonies in americas ????
The equation y=−0.0088x2+0.79x+15 models the speed x (in miles per hour) and average gas mileage y (in miles per gallon) for a vehicle. What is the best approx
Think about your own community want What makes a community successful give example and explain
Calculate the molecualr mass of carbon monoxide by adding the mass of carbon and the mass of oxygen
The ratio of boys to girls is 7:6 if there are 39 boys and girls how many girls are there