lovelybutterflyasmr
lovelybutterflyasmr lovelybutterflyasmr
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Rosa spent $11.52 on 8 candy necklaces for each of her two friends. How much did each necklace cost?

Respuesta :

fridaazad6
fridaazad6 fridaazad6
  • 08-12-2020

Answer:

$1.44

Explanation: divide the numbers

Answer Link
x0adrianna x0adrianna
  • 08-12-2020
$1.44

Explanation: Divide $11.52 by 8. The two friends part is unnecessary info and is being used to trick you.
Answer Link

Otras preguntas

Help! Solve for R. -3r - 2 = 19
in this excerpt from anita desai's short story " games at twilight," which lines suggest that the children had completely forgotten about ravi?
In what way does the European Union affect the rest of the world
315/1575 write the prime factorization of the numerator and denominator
In the months before the stock market crash, people who kept up with news in the financial world__________________.
which of the best following best explains why diamonds are every hard
Dr. King claims that the “injunction” against the protest denies what three right
the trip to work takes Ms. Tran 7/12 of an hour. if she makes this trip 10 times a week, how much time does she spend commuting
Which of the following events was an example of historical continuity during the European colonization of North America? A) persecution of American Indians foll
A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.50.