AvaMillerNeal AvaMillerNeal
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Corey bought 2 1/2
liters of paint for 60dollars
What was the cost per liter of paint?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 08-12-2020

Answer:

24 dollars per liter

Step-by-step explanation:

Take the number of dollars and divide by the number of liters

60 dollars / 2.5 liters

24 dollars per liter

Answer Link
jjeremia2021
jjeremia2021 jjeremia2021
  • 08-12-2020

Answer:$24 per litter

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Integer in algebra Need help 9th grade
NEED HELP QUICK!! Why did women attempt to use the 14th Amendment to secure their right to vote? It addresses equality for all citizens. It claims to protect th
EASY 50 POINTS PLEASE
Write a recursive formula for the explicit formula A(n) = -1 + (n-1)(-2)
a sample of a latter to your sister who just gqined admission into your former school
iready answer key to lesson 11
Please help me answer this I can´t remember the answer and can´t find the lesson
(27×3^-2)(8×2^-3) (27×3^-2)(8×2^-3) (27×3^-2)(8×2^-3) (27×3^-2)(8×2^-3)
A coat was originally priced at $175. It went on sale for $113.75. What was the percent that the coat was discounted
How did Washington respond to the French Revolution? O He sent military forces to support the French revolutionaries and their desire for a more democratic gov