NLopez0517 NLopez0517
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy cost 2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25?

Respuesta :

zoebug0531
zoebug0531 zoebug0531
  • 08-12-2020

Answer: your answer is 4.5

Step-by-step explanation: your answer is 4.5 because 11.25/2.50=4.5

:)

Answer Link
DeAngelOfHell
DeAngelOfHell DeAngelOfHell
  • 08-12-2020

Answer:

You could buy 4 with $1.25 left over

Step-by-step explanation:

2.50 × 4= 10 then you do 11.25 - 10.00 =1.25

Answer Link

Otras preguntas

What often happens to rocks that undergo chemical weathering? A. They for . They become stronger. D. They crumble more easily
Which statements are true about seals and cartouches made in ancient Mesopotamia, the Indus Valley, and Egypt? Choose all answers that are correct. A. They cont
What should i do at a wrestling match?
Kate's father is 32 years older than Kate is. In 5 years, he will be five times older. How old is Kate?
What is a three dimensional figure with two parallel congruent bases that are polygons
Yler is admitted to the hospital after an accident. In the hospital, Tyler overhears the doctor telling his mom that although he has a fracture in the axial ske
According to the graph, list two states which would most likely support representation in the new Congress based on equal representation.PLSSS
Right triangle and side lengths
A square is inscribed in a circle. If the area of the square is 9 in2, what is the ratio of the radius of the circle to the side of the square?
what is the formula for the conjugate acid of no2-