jayleece7 jayleece7
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor. Bought a dozen eggs at the grocery store for 2.40$ what is the cost per egg

Respuesta :

kateg0724 kateg0724
  • 08-12-2020

Answer:

0.20 cents per egg.

Step-by-step explanation:

You divide 2.40 by 12 and that is your final answer.

Answer Link

Otras preguntas

a helicopter is hovering above a road at an altitude of 24 m. At a certain time, distance between the helicopter and a car on the road is 45.0 m. Calculate the
A TV at an electronics store originally costs $600, but it is on sale for 30% off. If a customer buying the TV has a coupon for $35.00 off of any purchase, what
Who is Jacob Riis and why is he famous?
Which inequality represents all the values of x for which the product below is defined?x[tex] \sqrt{x} -4 \sqrt{x} +1[/tex]A: x≥-1B: x≥4C:x≤4D:x≥0
A man who is 74 inches tall stands beside a palm tree. The length of the man's shadow is 26 inches. The palm tree's shadow is 80 inches long. How tall is the pa
what is :A university has raised $8,000 for a new scholarship fund. A university trustee offers to match the donation up to 60% if the university can raise $1,5
What is the meaning of accounting.
Jerome bought 8 packs of baseball cards at a garage sale each pack had 10 cards he gave his younger sister 3 cards from each pack how many cards does Jerome hav
Jerome bought 8 packs of baseball cards at a garage sale each pack had 10 cards he gave his younger sister 3 cards from each pack how many cards does Jerome hav
8y-10=-3y+2 what does that equal?