daijahbruster1253 daijahbruster1253
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce box of Crispy Crackers costs $1.59 and a 32-ounce box costs $6.79. Which box is the better buy?

Respuesta :

fsf94shkjx fsf94shkjx
  • 08-12-2020

Answer: 8 oz

Step-by-step explanation:

Cost less per oz

Answer Link

Otras preguntas

Define brume what was the major difference between missionary and monks
write 3/9 in simplest form
How much is 20 x 20?
What group gained some support because of the terrible conditions? a. prohibitionists b. Wall Street brokers c. the Socialist Party d. gangsters
If an element is found in group 2 on the periodic table, what can you infer about its valence electron number, reactivity, and oxidation number?
why were the natives forced to move west
19.   To put abstract ideas into close-up words, use _______ descriptions.      A. concrete B. general C. impersonal D. faraway
The condensation of _____ formed the early oceans. It is an important part of the water cycle. is??
Evaluate the expression, using the given value of the variable. 4 – 2x + 5x when x = 4 A. –24 B. –18 C. 16 D. 28
what is the gcf of 539 and 1540