makailalove1235
makailalove1235 makailalove1235
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

What is a Unit Rate? Give an example to support your answer​

Respuesta :

dumbbeanie
dumbbeanie dumbbeanie
  • 08-12-2020
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. Example 1: A motorcycle travels 230 miles on 4 gallons of gasoline.
Answer Link

Otras preguntas

Adult tickets to a basketball game cost $5 and student tickets are $1. A total of $2,874 was collected when selling 1,246 tickets. How many of each type of tick
how do you find the surface area of a octahedron
what is 1/5 minus 1/6
what is a feature of earth
What where the good things about harald hardrada.
Revivalist preachers are best described as
How and why do languages diffuse?
A spreadsheet program allows a user to _______. a. Perform complicated calculations automatically b. Deliver elegant presentation to a large audience easily c.
did the south want tariffs to protect its industry? true or false
What is the prime factorization of 483