malakk859 malakk859
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

16 oz of trail mix costs $3.20. What is the cost per ounce?

Respuesta :

OliverAmell OliverAmell
  • 09-12-2020
3.20 divided by 16 is 0.2, so it costs 20 cents per ounce
Answer Link
Penelope468
Penelope468 Penelope468
  • 09-12-2020

Answer:

You divide $3.20 by 16, and this gives you 0.2- therefore, the trail mix costs $0.20 pr ounce.

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer!!
How did Constantinople add to Diocletians reforms
PLEASE HELP 15 POINTS!!
When you reflect on what you were reading in your history book and question how much of that information you remember or think is accurate, you are engaging in
Ms clark has 10 boxes of markers.each box contains 9 markers how many markers does Ms clark have in total
plz help 15 + (-8) =
Which is the better deal and why? One dozen eggs for $2.30 or 30 eggs for $5.50
One reason the colonists had difficulty coming together to revolt against Britain is because they: A. wanted their own parliament first. B. could not survive wi
which of the following was included in Washington cabinet? A. house of representatives B. secretary of the treasury C. Supreme court justices D. vice president
How to solve it and make it easier for myself and learn how to understand it fast