garcialeamsi2 garcialeamsi2
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.

Respuesta :

lizzy703 lizzy703
  • 09-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

Answer Link

Otras preguntas

Group of ten tomato plants are germinated and maintained in a large tray with no drainage. after several weeks they all begin to wilt and die despite repeated w
Hartley (1946) demonstrated that there can be a generalized tendency to reject minority groups of all sorts and stereotypes can exist apart from any need to rat
Stars that are composed of matter in which electrons have combined with protons are called ________.
help with the area and circumference of a circle
the ratio of boys and girls in a school is 7:5. if the total number of students in the school is 480,find the number of boys
Could someone help me with this problem? I’m stuck on it! Thank you so much! It’s number 4 The answer choices are: -24/5 -10/3 -5/24 -8 Have a BLESSED DAY! Jes
Convert: 15 yards to meters (to the nearest tenth). 0.1 1.4 13.7 137.2
In a​ triangle, the measure of the first angle is twice twice the measure of the second angle. the measure of the third angle is 92 degrees more than the measur
"--a little city of forty thousand that has dozed sleepily for forty thousand years in southern Georgia occasionally stirring in its slumbers.." One example o
One number is twenty-nine more than three times another number. If each number were multiplied by five. Their difference would be 345. What are the numbers?