dershonb222
dershonb222 dershonb222
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada


Sally paid $2.40 for 4 ounces of cinnamon. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

gracegertner24
gracegertner24 gracegertner24
  • 09-12-2020

Answer:

$12.80 per pound

Step-by-step explanation:

Since there are 16 ounces in 1 pound, we multiply $0.80 by 16 ounces to find how much cinnamon costs per pound. The answer is $12.80.

Hope this helped, Have a Wonderful Day!!

Answer Link

Otras preguntas

which type of rhyme is illustrated in these line? save me from this darkness let me please confess
Which of these statements accurately explains why the Common Era begins with the birth of Jesus of Nazareth over 2,000 years ago? A. Jesus instructed his Chr
The function for the cost of materials to make a muffin is f(x) = Three fourths x + 3, where x is the number of muffins. The function for the selling price of
plants that reproduce sexually and have flowers are called
A person who pays $4,500 in real estate property taxes and is in the 28 percent tax bracket, would reduce the amount paid for federal income taxes by
Abraham lincoln was a popular president. there are many books about him, and his face appears on mount rushmore. does the paragraph present a sound or unsound a
The maurya dynasty lasted for
Graph 7x+6y<42 7x+6y>-42
When middle-school-age children understand the rules of language that indicate how words and phrases can be combined to form sentences, this is called understan
Simplify (2a^-3b^2)^3 6b^6/ a9 8b^6/ a^9 6b^5 8b