esmeraldamorales26 esmeraldamorales26
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A group of friends ordered two pizzas, one with pepperoni and one with mushrooms and green peppers. A plain pizza costs $9. Each topping costs $1. How much did the two pizzas cost?
A.

Respuesta :

gilbertsoto586 gilbertsoto586
  • 09-12-2020

Answer:

21$

Step-by-step explanation:

2 pizzas =18 plus 3 toppings which equals 21$

Answer Link

Otras preguntas

Andrea's gas tank was completely empty. Andrea has just spent $33.51 on 5 gallons of gas. How much more would she spend to completely fill her tank, which hold
When should a child's face covering be removed? (Select all that apply) 1)During mealtimes and naptimes. 2)During free play activities.3) If a child is having d
Please help! External work equal to 5.0 x 10-7 Jis needed to move a -8.0 nC charge at constant speed to a point at which the potential is -24 V. What is the pot
During a sale, a store offered a 30% discount on a camera that originally sold for $810. After the sale, the discounted price of the camera was marked up by 30%
PLS HELP ASAP!!! Be able to answer the following questions.
I have been reading about education systems in the best 20 countries. I found them to be serious and successful. I became convinced that failure education in an
Explain: how did they see the 14 Points as ensuring future peace?
please answer, more than one screenshot i will give brainlist for all 5 correct answers
solve the inequality x²+3x-4≥0
please help ill give brainliest