dabney27 dabney27
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a 1/1/4 pound package of turkey for $9 whats the unit price of the turkey in the package

Respuesta :

meprice
meprice meprice
  • 09-12-2020

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What developments deepened the divisions between North and South?
To which city did Constantine move the capital of the Roman Empire in the fourth century? A. Jerusalem B. Athens C. Byzantium D. Carthage
Carver jogs four times a wee. Last week, his distances were 4 1/3, 3 1/2, 3 5/6 and 4 1/6, all measured in miles. What was Carver's average distance for the 4 d
64/143 - 21/208 what does it equal to and how?
Who headed the United Mine Workers during World War II?
When the body receives stimuli, which structure typically processes the stimuli? sensory nerve cell motor nerve cell brain meninges
7.4375 as a mixed number in simplest form
World War II resulted in increased attention to which of these by the Roosevelt administration? relief efforts for the unemployed | expanded bargaining rights f
did the Erie canal connect buffalo, New york, with the hudson river? true or false?
A tree that is 2 feet tall is growing at a rate of 1 foot per year. A 6 foot tall tree is growing at a rate of ½ foot per year. In how many years will the tree