jbuhuih jbuhuih
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

The canoe costs $96 for 8 hours. How much does it cost per hour?

Respuesta :

jalengoins04 jalengoins04
  • 09-12-2020

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

just divide 96÷8=12

Answer Link
mias00229 mias00229
  • 09-12-2020

Answer: 12

96/8=12

12 is the unit rate per hour

Answer Link

Otras preguntas

explain in your own words how chlorophyll makes a leaf look green
DUE TONIGHT PLEASE!!!!!!!!!!!!! What are examples of civilization at the end of LORD OF THE FLIES novel?
Aiden refills three token machines in an arcade. He puts twice the number of tokens in machine A as in machine B, and in machine C, he puts 3/4 what he puts in
which method of protesting taxes do you think was most successful for colonists?why?
Which organization has line authority to oversee the management of multiple incidents being handled by separate Incident Command organizations? a. Multiagency C
what is the product of 7/8 and 2/7?
Which New Deal program was struck down because it regulated commerce improperly?
Capitalism has evolved into a mixed economy throughout the world true or false
A basic difference between the democratic republic of Mexico and that of the United States is that in Mexico _____.
Suffrage means _________________________. that suffering is the same for all people that some people have to suffer more than others that only men should be ab