ehailu131 ehailu131
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

cans of are on sale for $1.79 each .if jack spent $25.06 on soup ,how many cans did he buy?

Respuesta :

uwuboycute
uwuboycute uwuboycute
  • 09-12-2020

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link
abbyferguson16p5vb0r abbyferguson16p5vb0r
  • 09-12-2020

Answer:

14 cans of soup

Step-by-step explanation:

Take the unit price of $1.79 and divide it by the amount Jack spent on the soup.

$25.06 / $1.79 = 14

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope for the line y= -2?
A cut of meat that should be cooked by moist heat is? A. lamb chop B. rib roast C. chuck roast D. sirloin steak
After viewing the video, please create two sentences in the present tense for each of the following verbs: leer: to read comer: to eat creer: to believe toser
What is the function of the nucleus? A. Builds proteins B. Stores the cell's glucose C. Stores the cell's DNA D. Produces energy for the cell by respiration
-5r+8r+5 what is the anwser
Drag each tile to the correct box. Arrange the functions in increasing order of their periods. y=-3tan(x+2pi) y = 2/3csc(x/4)+6 y=-1/2cos(5x/6+pi) y=5sec(3x) +6
Your view about discrimination.if you experience discrimination, how would you react.are you going to fight or you just going to ignore it? Explain in 5 sentenc
the ramp at railways station has a rough surface. but Why
The pH of 0.0001 M solution of Ca(OH)2 is
1. A 0.430kg baseball comes off a bar and goes straight up in the air. At a height of 10.0m, the baseball has a speed of 25.3m/s. Determine the mechanical energ