llex51727
llex51727 llex51727
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

It cost John $15.86 to buy 2.5 pounds
of ground beef. What was the cost per
pound?

Respuesta :

lollol
lollol lollol
  • 10-12-2020

Answer:

$6.34

Step-by-step explanation:

15.86 / 2.5 = 6.34

$6.34

Answer Link

Otras preguntas

What number is exactly halfway between 5/9 and 7/9​
If an object's surface area is smaller does it create more or less pressure?
CAN I GET THE REAL ANSWER I NEED THIS 100% MY MOM IS GOING WHOOP ME TILL I GOT 10 STAINS ON MY BUTT AND LEGS PLEASE HELP
Read the passage from 'The King's Magic Drum." When his father had finished and went home the boy also returned, and having had a good meal, said nothing to his
Write the equation in standard form for the circle with center (-3,3) and radius 3
Click to review the online content. Then answer the question(s) below, using complete sentences. Scroll down to view additional questions. Online Content: Site
A sea lion was swimming at 2 feet below sea level. The number line shows the location of the sea lion. It then swam down 8 feet. Describe how to use the number
what is 3x² - 6x over x-2 simplified?
What is the greatest cause for concern regarding hydroelectric power?
The right-handed twin accused his brother of murdering their mother and their quarrels continued until it was time to bury their mother. With the help of their