daisynathalie02 daisynathalie02
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ness buys 22oz. Of bananas for $2.86. What was the cost per ounce of the bananas?

Respuesta :

maisyurbano05
maisyurbano05 maisyurbano05
  • 10-12-2020

Answer:

0.13 per ounce

Step-by-step explanation:

divide 22 from 2.86

Answer Link

Otras preguntas

A B Value: 10 AB= 12√2 BC= 45° Find the missing side lengths. (Enter your answer without units.) C
Select the correct location on the image. Study the map. Notice the locations of land and bodies of water. Select the two regions on the map where civilizations
Find the value of x. Round to the nearest tenth. 9 4 X =
how does leadership lead to poor service delivery​
Find an equation perpendicular to y = (3/₂)x+ 1 and has a y- intercept of 2.
The time t required to empty a tank varies inversely as the rate r of pumping. If a pump can empty a tank in 45 minutes at a rate of 300 gallons per minute, how
You have just started a colony on Mars. One of the biggest concerns for the colony is government. What is your colony going to do? You must discuss three topics
(03.01 MC) The length of a rectangle is 5 units and its width is 4 units. What is the approximate length of the diagonal of the rectangle? O 5 units ( 03.01 MC
If for a given pair of media CR , CY and CB are the critical angles for red, yellow and blue colours respectively, then
A parabola with a vertex at (0,0) has a focus along the negative part of the x-axis. Which could be the equation of the parabola? y2 = x y2 = –2x x2 = 4y x2 =