daisynathalie02 daisynathalie02
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ness buys 22 oz. of bananas for $2.86. What was the cost per ounce of the bananas?

Respuesta :

sela32305 sela32305
  • 10-12-2020

Answer:

$0.13  per oz

Step-by-step explanation:

since you have $2.86, you have to split it into 22 ounces. You divide the 2.86 and the 22oz. and get 0.13

Answer Link

Otras preguntas

What are the styles which the Business Letters can take?
Asking again since I still don’t understand Skylar collects coins and stamps. She wants to organize her collections to display them together. She has 56 coins a
help grainlyu experts i need this grade
Round 0.0625 to the nearest hundredth​
What is the windward side of the sand dune
Can someone please help me out ​
I WILL MARK YOU BRAINLIEST: WHAT WERE THE ""ECONOMIC""CONSEQUENCES OF THE WESTWARD CONSEQUENCES???
Determine the average speed of the monorail, in miles per hour, over each segment of the route. Round each speed to the nearest tenth of a mile per hour
WHAT IS PHOTOGRAPHY ? PLZ HELP​
Force is measured in __________. Newtons Newtons Grams Grams Liters Liters pounds