julissad3509
julissad3509 julissad3509
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice: At this rate, how many bags of rice can you buy with
$12?

Respuesta :

krissyar krissyar
  • 10-12-2020
4 bags of rice because 3 to buy 2 then divide 12 by 3 and it’s 4 and that’s your answer
Answer Link
hrsinclair05
hrsinclair05 hrsinclair05
  • 10-12-2020

Answer:

4 bags

Step-by-step explanation:

because 12 ÷ 3= 4 so 4 bags of rice

Answer Link

Otras preguntas

a helicopter is hovering above a road at an altitude of 24 m. At a certain time, distance between the helicopter and a car on the road is 45.0 m. Calculate the
A TV at an electronics store originally costs $600, but it is on sale for 30% off. If a customer buying the TV has a coupon for $35.00 off of any purchase, what
8y-10=-3y+2 what does that equal?
What are the particles floating around the nucleus of the atom
Jerome bought 8 packs of baseball cards at a garage sale each pack had 10 cards he gave his younger sister 3 cards from each pack how many cards does Jerome hav
the combustion of propane may be described by the chemical equation, C3H8(g) + 5O2(g) --> 3CO2(g) + 4H2O(g) how many grams of O2(g) are needed to completely
derivative of R=(100+50/lnx)
How is the road like cytoplasm??
A theater technician charges a $200 flat fee and 5% of all profits from ticket sales per show. If the technician made $400.00 on a show, how much total profit w
Chin bought 12 pounds of apples for $6 at this rate how much will is cost to buy 3 pounds of apples