sramachandrula3340 sramachandrula3340
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 9 donuts is $5.50. how many donuts can you buy for $33.00

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 06-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  54

Step-by-step explanation:

Let d represent the number of donuts. The cost is proportional to the number, so we have ...

  d/33.00 = 9/5.50

  d = 33.00(9/5.5) = 9·6 = 54

You can buy 54 donuts for $33.00.

Answer Link

Otras preguntas

Give and five are a pair of eye rhymes. true or false
The majority of people in the United States work in the __________ industry. a. agricultural b. fishing c. mining d. service
Please help me ASAP!! #1-20 both pages please, thanks!!! :D
can you solve this question?
Scott has -£16 in his bank account.Every week he gets paid £56 and spends £63.How much will scott have in his account after 2 weeks?
Pictographs were one of the earliest forms of writing?
Number of electrons in the outer ring of bromine
Why are some foods, such as chicken and cooked rice, called potentially hazardous foods?
Describe physical abuse
What does demontrative pronouns mean