makailalove1235
makailalove1235 makailalove1235
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, the price of 4 cans of tuna is $3.88.
At this rate, how much would 7 cans of tuna cost?

A) $6.79
B) $6.88
C) $7.21
D) $7.76​

Respuesta :

courtneyfischer804
courtneyfischer804 courtneyfischer804
  • 06-01-2021

Answer:

A. 6.79

Step-by-step explanation:

4/3.88= 0.97 per can

0.97*7=6.79

Answer Link
absor201
absor201 absor201
  • 06-01-2021

Answer:

Option A: $6.79 is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of 4 cans of tuna = $3.88

Cost of 7 cans of tuna is to be find.

We will find the unit rate.

Unit rate = [tex]\frac{Cost\ of\ cans}{Number\ of\ cans}[/tex]

Unit rate = [tex]\frac{3.88}{4}[/tex]

Unit rate = $0.97 per can

Cost of 7 cans = 7*0.97

Cost of 7 cans = $6.79

Hence,

Option A: $6.79 is the correct answer.

Answer Link

Otras preguntas

Which choice shows a translation
P=2a+3b+4c solve for c
7.3 more than the quotient of h and 2 is w
Which equation, in point-slope form, represents a line with m=-15 that goes through the point (7,-1)?
write the piecewise-defined function shown in the graph part 3​
PLEASE HELP ME!!!! PLEASE
What is the simplest form of 27 and 6 IN ratio
How do I solve the following equation: M=33395(.006875)(1.38939833)
How did the achievements of the Gupta empire make higher-level mathematics possible? 10 points ASAP A. They invented writing materials that allowed for the ea
Which of the following statements about connecting paragraphs is correct? A. A good connection between two paragraphs is an implied transition. B. Two paragraph