abdullah541
abdullah541 abdullah541
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pizza costs $11 and $1.50 per topping.
What is the fixed cost?
What is the variable cost?
Write and equation for cost, C, in dollar and the nunbers of toppings ​

Respuesta :

notmxffin
notmxffin notmxffin
  • 06-01-2021

Answer:

11 + 1.50t = C

Step-by-step explanation:

Answer Link
zainabkhatib
zainabkhatib zainabkhatib
  • 06-01-2021

Answer:

11 + 1.50t = C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Accepting your coworkers for who they are is called what
Crop rotation does all of the following EXCEPT? Choose one answer. a. minimize erosion b. let fields lie fallow c. return nutrients to soil d. organic fe
Which of the following statements about credit scores is TRUE
When exercising what happens to the heart rate and blood movement?
What is the state of matter of the lithosphere?
In the late nineteenth and early twentieth centuries, the majority of European immigrants came to the United States from _____. a) northwestern Europe b) south
what does r equal in 4r+5=3r
Quadrilateral OPQR is inscribed in circle N, as shown below. What is the measure of ∠ ROP?  41 67 113 139Can someone please explain to me how to do this?
2x+4≥24 solve for x plz help me!
A(n) blank is a number written as a whole number and a fraction