idkausername27
idkausername27 idkausername27
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

The grocer’s sign above the walnuts reads “5 pounds for $8.” What is the unit rate of the walnuts, in dollars per pound?

Respuesta :

Bec2134567
Bec2134567 Bec2134567
  • 06-01-2021
The answer is 1.6 because if you divide 8 and 5 you get 1.6 then times 1.6 and 5 you get 8
Answer Link
prestlucas
prestlucas prestlucas
  • 06-01-2021

Answer:

1.6

Step-by-step explanation:

you have to put it in a divide 8 and 5 but it goes like this 8 divided by 5

Answer Link

Otras preguntas

is this triangle a right triangle? yes or no?
lets run fast.(change it in negative)​
Hasil tambah semua faktor perdana 66 ialah​
4. How might the process of making paper from wood be changed to produce paper that is not acidic?​
how did society come into existence class 7​
can someone do all the conjugations of se brosser les dents?
Please answer this friends ?
solve for x ~[tex]6x - 36 = 12[/tex]thankyou ~​
What is the measure of arc EF?
Read this short paragraph and tell if you Are surprised or sad