jazminjuarez198410
jazminjuarez198410 jazminjuarez198410
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 22 vitamins for $2.00 at Rite Aid or 40 Vitamins for $3.00 at CVS. Explain why​

Respuesta :

travisbull
travisbull travisbull
  • 06-01-2021

Answer:

40 for $3

Step-by-step explanation:

you get an extra 18 for $1:00 here if you got 2 of each 22+22 is 44 for $4 40+40 is 80 for $6

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT an example of accelerated motion?A. an airplane taking off down a straight runwayB. a boulder falling off a cliff in a straight pa
what makes area different from length?
What are sustainable use practices?
A used-book store sells paperback books for $1.30 with a $0.25 discount for each book more than 5 that a customer buys. A customer bought some books last week f
is beak a closed syllable word
Which equation would best help solve this problem?Five added to 4 times a number is equal to 9 less than 2 times the number.   A.9x + 2 = 5x + 4  B.5x + 4 = 9x
6qr+7rs-2st=-9 Solve for r Thanks so much
3.4 in word form and expanded form
Gus has skydived 4 more times than nico. Emma has skydived twice as  nick. if emma has skydived 16 times, how many times has gus sky dived?
Is 6.9 greater than 6.74