katiasnow09 katiasnow09
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Find each unit rate.

$3.00 for 150 golf tees
a.
$0.02 per golf tee
c.
$50.00 per golf tee
b.
$153.00 per golf tee
d.
$0.2 per golf tee

Respuesta :

riveratwins1111
riveratwins1111 riveratwins1111
  • 06-01-2021
a. $0.02 per golf tee

To check this answer;
0.02 * 150 golf tees = $3

Let me know if this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

what is the difference 3/2 - 7/10 a.-3/10 b-2/5 c 2/5 d 4/5
can you please help me figure out 6m=[tex] \frac{-1}{3} [/tex]
A prism has a surface area of 350 mm2. Find the surface area of a scaled image with a scale factor of 2.
What are 2 real life examples of cytoplasm?
solving linear system, substitution 20x-30y=-50 x+2y=1 HELP PLEASE
What kind of complement is the underlined word? The shopkeeper swept the sidewalk each morning before he opened his shop. A. predicate nominative B. indirect
what is 498.4 percent of 602.8?
When solving a word problem, what step should you always do after reading the problem, but prior to writing the equation?
what is warmer during the night: land or sea/ocean?
Which answer shows a correct way to divide the word at the end of a line? A. u-pon B. up-on C. upo-n D. cannot be divided