mwacarcar
mwacarcar mwacarcar
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Three pounds of bananas cost $7How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

3 pounds:7 dollars

1 pound: 2.33 dollars

divide 3 by 3 to find 1. divide 7 by 3.

Answer Link
whzfvwk5x5 whzfvwk5x5
  • 06-01-2021
7/3=2.333 each pound of bananas will cost $2.33
Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from The Oval Portrait," by Edgar Allan Poe. The rays of the numerous candles (for there were many) now fell within a niche of the room which h
What was the origin of monotheism in Islam? A. Cultural influence on bedouins B. Muhammad’s revelation C. The beliefs of people in Medina D. The compiliing of
Based on the Supremacy Clause, what must a judge support in the event of a legal conflict? state law over federal law city law over state law the Constitution o
Solve the equation. -3x + 1 + 10x = x + 4 O x = О O 이에 x = 12 O x= 18
how much does each one equal?​
What does glinda look like
Please help me. 50 point question
Can someone help me with this
What are two conclusions you can draw from this statement? Support your answers. Point P is the midpoint of QR.
Claire is measuring the physical properties of two objects. Object 1 has a greater mass then Object 2, and Object 2 has a greater volume than Object 1. Which o