crazyvballchic6054 crazyvballchic6054
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

A butcher has 3 1 3 pounds of ground beef that will be priced at $1.35 per pound. He divides the meat into 8 equal packages. To the nearest cent, the price of each package is $ .

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 10-01-2021

Answer:

$0.56

Step-by-step explanation:

Cost of 3 1/3 pounds of beef at $1.35 per pound

= 3 1/3 × 1.35

= 10/3 × 1.35

= $4.5

He divides the meat into 8 equal packages. To the nearest cent, the price of each package is $

= $4.5 / 8

= $0.5625

Approximately $0.56 to the nearest cent

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WITH A BIOLOGY QUESTION !! 5. What is binary fission? A. splitting atoms into two nuclei B. growth of a new flagellum C. cell division tha
your school is sponsoring a pancake dinner to raise money for a field trip. You estimate that 200 adults and 250 children will attend. let x represent the cost
A rectangle is translated 3 units left and 4 units down. Then the image is translated 6 units right and 1 unit up. Write a translation of the original rectangle
Solve the problem please
1- 5/6, 3/2-5/6, and 4/3-5/7
What is the solution to the equation 6y –2(y + 1) = 3(y – 2) + 6?
At the end of the day, a fruit vendor counted and foutdoor she had 4/3 as many oranges as she had apples. She had 84 total apples and oranges .how many apples d
[-14] + [5] please heeellllp
Which statement from the passage BEST describes Jillian's feelings about organization? A) "A place for everything and everything in its place," Jillian always s
According to Newton's second law of motion, when the net force on an object is greater than 0 how is it's mass related to its acceleration? A. They are directl