lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Sand costs three times as much as rocks per pound. If sand is $9.60 per pound, how much are rocks per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 07-01-2021

Answer:

Rock costs $3.20 per pound.

Step-by-step explanation:

Because sand costs three times as much as rocks per pound, you can determine the cost of rocks per pound by dividing the cost of sand per pound by three:

[tex]\frac{9.60}{3}[/tex] [tex]= 3.20[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Decompose 3p-1/p^2-1 into partial fractions.
A company prices its tank-style water heaters at $1,505 per unit and its tankless water heaters at $2,990 per unit. Last week, the company sold 152 tank-style w
Which one is the right answer? Part a ) which statement identifies the central idea of the article? A )Shakespeare drew inspiration from various sources when cr
The system of linear equations Negative 2 x + y = 8 and Negative 3 x minus y = 7 is graphed below. On a coordinate plane, 2 lines intersect at (negative 3, 2).
PLEASE HELP!! I JUST NEED THE ANSWER!! IF YOU GET IT RIGHT I WILL MARK YOU THE BRAINIEST!! If the number of Conference participants decreases by 20% compared t
Who is responsible for the money used to support the unemployment compensation system
wHO IS THE VILLAIN OF FROZEN 2?spirithansking RichardDuke of welseton​
what were some important changes in 1968? HELP ME ASAP!
What effect is created by the use of three point perspective
8. Find the constant of variation k for the direct variation. 2x + y = 0 ºk- k = 3