rileypeacebeach rileypeacebeach
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.99 per pund at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much willnhe spend? Round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

ssadiegraceee
ssadiegraceee ssadiegraceee
  • 07-01-2021

Answer:

$10.76

Step-by-step explanation:

Just multiply 2.99 by 3.6 and round

Answer Link

Otras preguntas

64 is 4 times the difference between Sarah's age, a, and 44. Assume Sarah is older than 44
What are the three states of matter
Kyle's family bought 4 adult tickets and 2 student tickets for $52. Maria's family bought 3 adult tickets and 5 student tickets for $60. How much does each type
During exercise, an individual's heart rate tends to increase steadily until __________.
Find the slope of the line whose equation is 2x - 3y + 6 = 0.
Work out the balance for £5000 invested for 5 years at 7% per annum
A/An __________ fracture is where the bone protrudes out of the skin. closed. hairline. shatter. open.
Tanya's boyfriend gave her a box of chocolates for Valentine's Day 3/4 of the chocolates were milk chocolate, 1/8 of them were white chocolate and the rest wer
Which coordinate pair represents the y-intercept of the line with equation 2x + 3y = 12 ?
how have farmers between the Tigris and Euphrates watered their crops