trinityelliott8
trinityelliott8 trinityelliott8
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

How much would your total be if you bought 5 lbs of apples
and 4 lbs of oranges?

Respuesta :

maslee0654
maslee0654 maslee0654
  • 07-01-2021

Answer:

So apples would cost $2.95 and oranges would cost $1.92 then you would add those two together to get $4.87.

Step-by-step explanation:

Apples you  would do 0.52×5 and get $2.95 and for oranges you  would do 0.48×4 to get $1.92, then you just add the two numbers together.  

Answer Link

Otras preguntas

describe the conservation of mass in a food web?
Cell division occurs in two main stages, the first of which is called __________..
A grown tiger began its life as a single fertilized egg. Explain why a tiger looks so much different as an adult than it did as a single fertilized egg
What are the days of the weeks in french?
what would be the y-intercepts of the line with the equation 4x-9y=30
why did many Americans blame president Hoover for the depression
Terrance has 24 eggs to divide into equal groups. what are all possible numbers of eggs that Terrance could put in each group?
What are all the powers of 3 through 1000
World War I was the first war to use many new technologies. Which of the following was true of the use of chemical warfare? A. Neither side utilized chemical we
The speed of a runner is 5 meters every 2 seconds. How many meters will the runner go in 9 seconds?