dixon122223234 dixon122223234
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

amelia needs to buy some dog food at the nearest store, 3 bags of dog food cost $10.50 how much would amelia spend on 5 bags

Respuesta :

Glivensfatima Glivensfatima
  • 07-01-2021

Answer:

15.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
maslee0654
maslee0654 maslee0654
  • 07-01-2021

Answer:

First  you would have  to find the unit  price for the dog food so you would do 10.50 ÷ 3 to get 3.5, so for one bag it costs $3.50, next you would multiply 3.50 by 5 to get 17.5, so your answer would be $17.50

Answer Link

Otras preguntas

Which crop did the early Native Americans have the most success with?
Why did the economy prosperity of the 1920s come to an end in 1929
Several friends bought flowers to make table centerpieces. Write the ratios of purple flowers to white flowers for each friend. Who has the largest ratio of pur
What is the volume of a rectangular prism with a height of 4 centimeters, a width of 2 centimeters, and a length of 5 centimeters?
Choose the best article for each sentence and Read each sentence and find the preposition. Type the preposition in the box.
In "The Monkeys Paw" how does The author create suspense and surprise at the end with the banging and opening of the front door?
The Industrial Revolution in England had nothing to do with the growing middle class. True False
In the Haber process, ammonia is formed as the reaction moves in which direction?
How does Filipovic view the Bosnian conflict?
PLEASE HELP!!!!!!!!!!! Which architectural style featured tall spires, lofty towers, pointed arches, and flying buttresses to support the walls? A. Gothic B. C