AlishaBoeFan15 AlishaBoeFan15
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy ¾ lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

amberravenscroft
amberravenscroft amberravenscroft
  • 07-01-2021

Answer:

It would cost $ 34.5

Step-by-step explanation:

Given,

The cost of 3/4 lb of chopped walnut = $ 3.45,

So, the cost of 1 lb of chopped walnut = 4/3*3.45

=4*1.15

= $ 4.6,

Thus, the cost of 7.5 lbs of walnuts = 7.5 × cost of 1 b of walnut

= 7.5 × 4.6

= $ 34.5

Answer Link

Otras preguntas

What is a characteristic of Grendel that is mentioned in the story? A. He has the power to read people's minds. B. He has large, powerful claws. C. He has stren
Use your understanding of root words to determine the meaning of the word aggravate. (5 points) 1. Make more severe or weighty 2. Fall in love 3. Be polite 4. U
which choice is a trait of a quadrilateral? (picture)
what is California's biggest city
Mary wants to get better at archery. In order to do this, she has created a list of skills she will need to improve. Which skill should get the most of her atte
Please help me ASAP! Thanks!Given f(x) and g(x) = f(x) + k, look at the graph below and determine the value of k.k = ______(I could finally upload the image!)
where, in general, we're the states that granted women full suffrage before 1913 located?
What is the constant term in the expression 10xy + 9x2y + 8x + 7? A. 7 B. 8 C. 9 D. 10
Which of the following demonstrates the Distributive Property? 4(2a + 3) = 8a + 3 4(2a + 3) = 2a + 12 4(2a + 3) = 6a + 7 4(2a + 3) = 8a + 12
What is the following that serves as a passage way for food and air