eebsweetie eebsweetie
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-pound bag of apples cost $6.30. At that rate, how much would a 29-pound bag of apples cost?

Respuesta :

leilaniam
leilaniam leilaniam
  • 08-01-2021
thats alot of apples. what does a person need with all if those apples?
Answer Link
rejinabk098
rejinabk098 rejinabk098
  • 08-01-2021

Answer:

here,

15 pound bag =$6.30

or, 1 pound bag = 6.30/15

or, 1 pound bag = $0.42

or,29 pound bag = 29 X $ 0.42

or, 29 pound bag = $ 12.18

Hence, a 29 pound bag of apple cost $12.18

Answer Link

Otras preguntas

A salesperson set a goal to earn $3,000 in July. He receives a base salary of $1,200 per month as well as a 10% commission for all sales in that month. How many
How did early humans protect their limited food resources?
what are the three particles of an atom
8y-10=-3y+2 what does that equal?
what are the three particles of an atom
what are the three particles of an atom
In South America, some farmers build farms on hilltops because of the mountainous landscape. Which of the Six Essential Elements of Geography does this most rep
Chin bought 12 pounds of apples for $6 at this rate how much will is cost to buy 3 pounds of apples
A TV at an electronics store originally costs $600, but it is on sale for 30% off. If a customer buying the TV has a coupon for $35.00 off of any purchase, what
How is the road like cytoplasm??