abbytremain1484 abbytremain1484
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gavin spent $35.45 on four pairs Jeans each pair of Jean cost the same amount. Gavin wanted to find the price for each pair of jeans

Respuesta :

ASKASTARBURST ASKASTARBURST
  • 08-01-2021

Answer:

Each pair costs $8.86

Step-by-step explanation:

Divide 35.45 by 4

You get 8.8625

Round that to the nearest hundredth.

You get $8.86

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

What is a genotype of a female?
The endpoints of GE are located at G(–6, –4) and E(4, 8). Using slope-intercept form, write the equation of GE.
three way how the local government can conduct advocacy on municipal elections
In what way is grendel a modern-day monster rather than a traditional historical monster
How can you turn 20/10 into a mixed number
Which is the best definition of agricultural hearths?
if phrase is the root word whats the whole word?
In the figure, point E is on line DG. What is the measure of ∠DEI? A. 38° B. 48° C. 52° D. 128°
what does the 4th amendment of the U.S. Constitution protect against?
what is the value of 62 tens