dianafos2020
dianafos2020 dianafos2020
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Yuki bought a pound of confetti for 12$. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?
There are 16 ounces in 1 pound.

Respuesta :

mj6439993
mj6439993 mj6439993
  • 08-01-2021

Answer:

Yukio will pay $2 per ounce for the confetti

Step-by-step explanation:

Divide 12 and 16 that equals 0.75 then multiply 0.75 by 2 four times. and you get 2

Answer Link

Otras preguntas

Brandon wants to ride his bicycle 21 miles this week. He has already ridden 6 miles. If he rides for 5 more days, write and solve an equation which can be used
Read the passage. (1) The umbrella dates back more than 3,000 years to Mesopotamia. (2) That ancient land was located in the Middle East. (3) The Middle East is
Use trigonometry to work out the height, v, of the equilateral triangle below. Give your answer in millimetres to 1 d.p. 9.5 mm v
The shaded region under a Normal distribution with mean 100 and standard deviation 5 is shown. Which of the following is the best choice that corresponds to the
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the correct position in the answer box. R
"Didn't you pay her?" he said​
Please need help ASAP
L 8.1.4 Quiz: Types of Chemical Reactions Question 1 of 10 Which products are formed when ethane (C₂H6) undergoes combustion? OA. H₂O, CO₂, and 02 OB. H₂ and CO
the question is on the imageby the way the 20cm is meant to be 15cm​
Which expression is equivalent to 14 times 14? 2 squared 2 Superscript 14 14 squared 14 Superscript 14