michaelaleigh14 michaelaleigh14
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

What expression can be used to determine the total cost of buying g pounds of granola for ​$4.85 per pound and s pounds of sugar for ​$0.83 per​ pound?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 09-01-2021

Answer:

The expression y = 4.85g + 0.83s can be used to determine the total cost.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost per pound of granola bars = $4.85

Cost per pound of sugar = $0.83

Let,

y be the total cost.

According to given statement;

y = 4.85g + 0.83s

Hence,

The expression y = 4.85g + 0.83s can be used to determine the total cost.

Answer Link

Otras preguntas

In the figure, x ‖ y ‖ z and a is a transversal that crosses the parallel lines. Which 2 angles are corresponding angles? A. ∠1 and ∠4 B. ∠1 and ∠9 C. ∠3 an
solve the proportion -- 33/6 = 55/z
In Eastern Europe, the transition to independent and democratic governments can best be described as
The perimeter of an equilateral triangle equals 3 times the length of one side. Write a function using two variables for this situation. Find the perimeter of a
according to the Constitution, the right of freedom of religion supports
huntington's disease is an incurable, progressive nerve disorder. symptoms of tbe disease generally appear between the ages 30 and 50. the allele for huntington
What is the slope of the line whose equation is 12 = 4x – 6y?
1/3(x+4)=20 need help
can you please help me figure out 6m=[tex] \frac{-1}{3} [/tex]
A sports watch with an original price of $86 is on sale for $60.20 What is the percent discount?