crissylulu211 crissylulu211
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

a local restaurant purchased 10 pounds of flour at a total cost of $40. what is the cost for one pound of flour?

Respuesta :

caitlynrosegg caitlynrosegg
  • 08-01-2021

Answer:

4 dollars a pound

Step-by-step explanation:

4x 10 = 40

Answer Link

Otras preguntas

The 1469 marriage of prince Ferdinand and queen Isabella created which nation?
In order to establish a stable currency, what did the Constitution give Congress the power to do?
which statement is always true about the quantities in the function y=x+7
How did the arrest of Rosa Parks energize into the civil rights movement?
How did the arrest of Rosa Parks energize into the civil rights movement?
(CSI Competency statement) Reflect in the room environment. How does the room design reflect the way you believe young children learn best? If the room was not
a rectangle has a perimeter of 250 cm and a side length of L.write an equation for the area of the rectangle in terms of L. what is the greatest are possible, w
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructionsdirect you to mix 1 part cle
why were merchants able to make a profit on the silk road
how can underground caverns turn into lakes?