sravyac0401 sravyac0401
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Express this rate as a unit rate: $50 for 4 days of work. Note: You must label your unit rate.

Respuesta :

jadynmoon jadynmoon
  • 11-01-2021

Answer:

12.50 dollars per day

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

50 dollars ÷ 4 days

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

50 dollars ÷ 4

4 days ÷ 4

=  

12.5 dollars

1 day

=  

12.5 dollars

day

= 12.5 dollars per day

Answer Link

Otras preguntas

Why does fossil fuel use in the United States make the U.S. vulnerable to the political wishes of foreign countries?
One important result of the Emancipation Proclamation of 1863 was that
about working of geyser and prepare a report
Please answer with steps thank you :)
Wich is greater 3/4 or 11/16
An enzyme is a biological carbohydrate based catalyst. T or F
Jacques Cartier sailed to the new world in 1534 in search of
A red blood cell placed in saline solution will shrink. True or false? Explain please?
Examples of irony in true grit
Equation of the line parallel to the equation y = -2x - 7 that passes through the point (3, 1).