sonyapineda0
sonyapineda0 sonyapineda0
  • 09-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: 4 cans of peaches for $6.44 or 3 cans for $4.71?​

Respuesta :

thethomass24
thethomass24 thethomass24
  • 09-01-2021

Answer:

3 cans for $4.71

Step-by-step explanation:

6.44/4= $1.61

4.71/3= $1.57

3 cans for $4.71 is the better buy

Answer Link
miabridle7
miabridle7 miabridle7
  • 09-01-2021

Answer:

4 cans is the better option because $6.44 divided by 4 is 1.61. And if you add $4.71 + $1.61 + $1.61 it would equal $7.43

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

simile or metaphor The sun shines like a shining star
What is the 9th and 10th amendment?
how does communication affect the development of our personal identities?
Evaluate the expression 15 - n when n = 9
A migrating bird flies 420 miles in 12 hours . How many miles does it fly in 7 hours
which event occurs during interphase?
A policy of not choosing sides in a war or dispute between other countries. A. Surrealism B. U-boat C. Reparations D. Neutrality
440 miles decreased by 95 percent
how can you use ratios to convert units of measurement
magma reaches the surface by erupting through a volcano, which is a