andrewsarvia4 andrewsarvia4
  • 09-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the corner market it costs $4.32 for a dozen apples. How much would it cost if I bought five apples?

Respuesta :

brooke96988
brooke96988 brooke96988
  • 09-01-2021

Answer:

so do $4.32 divided that by 12 and you will get a new number and then you take ur new number and times that by 5.

Answer Link

Otras preguntas

Given an equation in vertex form how would you determine which way the graph is opening?
what is chemotherapy​
Can you tell me everything relating to an eye?
The area of a triangle is 24 square feet. If the base is 4 feet what is the height of the triangle O 12ft O 8ft O 6ft O 3ft
Expected future value $125,000 3% of 2 years
If x is a number that is 7 more than y, how do you express x as a function of y? A. x = f(y) = 7 + x B. x = f(y) = 7 + y c. y = f(x) = 7x D. y=f(x) =y-7 E. y=f(
AD and MN are chords that intersect at point B what is the length of line segment MN?
Design a solid steel shaft to transmit 14 hp at a speed of 2400rpm f the allowable shearing stress is given as 3.5 ksi.
A square has a perimeter of 12x + 52 units. Which expression represents the side length of the square in units? A)x + 4 B)x + 40 C)3x + 13 D)3x + 43
Use vertical multiplication to find the product of:[tex]x ^{3} + 2x + 3 \times x ^{3} - x + 1[/tex]​