coriiiii24 coriiiii24
  • 10-01-2021
  • Mathematics
contestada

A stamp gets more expensive each year. It increases in value by 60% each year what is the growth factor ?

Respuesta :

thatsoccerplayer
thatsoccerplayer thatsoccerplayer
  • 10-01-2021

Answer: Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.

$8.38 per quart

$8.49 per quart

$8.57 per quart

$8.92 per quart

Step-by-step explanation:

Answer Link
hasseraky hasseraky
  • 21-03-2021

Answer:

365(1.6)^t

Step-by-step explanation:

the standard equation

Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of the line that passes through the point (2,-4) and is perpendicular to the line y=1/8x-2
For an angle θ, tan(θ) is a negative number. Which quadrants might θ be in? quadrants II and III quadrants I and II quadrants II and IV quadrants I and III
please solve quickly ​
What is etiquette? kindness self-control • knowledge polite behavior
The Declaration of the Rights of Man made all French citizens equal before the law. How did this equality contrast with the ways of the Old Regime?
Help please, 25 points(VIEW THE ATTACHMENTS TO SEE THE QUESTION)
can any of you tell me a different ending for the eyes have it by Ruskin Bond
I need help with this question ​
Which side in the figure on the right corresponds to the segment WU and what it the scale factor?​
Dancers are called athletes and artists true or false?