deziraestacy321 deziraestacy321
  • 10-01-2021
  • Mathematics
contestada

Quinten paid 4.16 for a pound of taffy. If his sister purchases 3 ounces of the same candy, how much will she pay?​

Respuesta :

mekaiferguson mekaiferguson
  • 10-01-2021
0.78 is how much she spent on 3 ounces of candy since 1 pound is 16 ounces I divided the value 4.16 by 16 which gave me 0.26 and I multiplied that by 3 and that’s how I got my answer.
Or simply 4.16/16=0.26*3=0.78
Answer Link

Otras preguntas

find the slope of a line through each pair (8,10),(-7,14)
Which type of money is based only on faith
five difference between technical drawing and fine art
the hospitality industry is an exciting and challenging field in which to work
At the frozen yogurt shop, a machine fills cups with 4 ounces of frozen yogurt before the customer adds the toppings. After the cups are filled, customers add a
You need 1 1 4 114 cups of sugar to make 20 cookies To make 16 cookies, you will need
Tanya bought 3 items that each cost same amount. Tony bought 4 items that each cost the same amount, but each was $2.25 less than the items that Tanya bought. B
a tree from June's yard fell and demolished Benny's car.Beeny is suing June for negligence of her property and damage to his property.Which of the following is
In trees, what is the old, dead pholem called?
A biker travels 5 feet in 0.5 seconds. At this exact speed, how far will the biker travel in a minute?