mrgumbyy mrgumbyy
  • 10-01-2021
  • Mathematics
contestada

Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal.
$210/7g or $264/8g

Respuesta :

notwarriors
notwarriors notwarriors
  • 10-01-2021
For the $210 one: $30/g
For the $264 one: $33/g

Therefore, the $210 one is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

Solving by factoring 10p²+6=476
When Jorge put the pots and pans in the sink,the water level in the sink rose 0.6 inches. If the sink is a rectangular prism with a base 17 inches by 23 inches,
factor 10c^2-60cd +80d^2
.  The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is t
what's the area of this circle?
An infant is 32.625 inches long write this as a common fraction
need help.  multiply and simplify answer,  2x(x-9y)²
What is equivalent to -3(x-9)
Why did the palmer raids happen?
what's the area of this circle?