evildivil123456
evildivil123456 evildivil123456
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​

Respuesta :

wassuphumans
wassuphumans wassuphumans
  • 11-01-2021

Answer:

144 rupees

Step-by-step explanation:

2 kg= 24 rupees

2/2 kg= 24/2 rupees

1 kg= 12 rupees

1×12 kg= 12×12 rupees

12 kg= 144 rupees

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the impact of World War I in Europe? Group of answer choices A. All nations were required to pay for the war damages and d
how many Grams of Nitrogen are in 2.086 x 10 9 G of nh4no3
What's the constant of proportionality?
please help !!!!!!thank you
-6(m +6) disbutive property
Some things that you need to improve on this spring and summer to make you a better student two paragraphs
the measures of the side of a triangle are 4√2 cm, 4√2 cm qnd 8√2 cm. what is the perimeter of the triangle?​
which of the following words would take away from a writers formal style (check all that apply) A) can't B) very C) consider D) sincerely E) gonna F) sorrowful
9. What is the volume of this cube? (2 pts.) Show your work here.​
Which layer consists of a large amount of ions and free electrons