chinarose470
chinarose470 chinarose470
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

You had $25 to spend on school lunches. After buying five of them, you have $15 left. How much did each lunch cost?​

Respuesta :

thesmallerguy26 thesmallerguy26
  • 11-01-2021
each lunch costs $2 because 5 lunches times $2 equals $10
Answer Link
msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 11-01-2021

Answer:

2 each

Step-by-step explanation:

simple math

Answer Link

Otras preguntas

multiplying polynomialsfind the product(2a-1)(8a-5)
5/6 - 1/6 = in simplest form
Is burning a chemical reaction or a physical change? Tick one box.chemical change                               physical changeAnd then, explain why you chose y
Patrick owns an apartment building. He knows that the money he earns in a month depends on the rent he charges. The relationship can be modelled by E=1/50R(1650
what is 3 times sqrt 18
What were the causes of WW1
How did geography affect life in ancient china
write the following comparison as a ratio reduced to lowest terms. 85 minutes to 8 hours
There are 420 children in a school. 45% of the pupils are boys. How many boys are there? How many girls are there?
which of the following linear equations when graphed on a coordinate grid has the steepest slope? a. y=1/4x-7,    b. y=7/3x-2, c. y=9x+2/3   d. y=6x=5/9