bannanaa bannanaa
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

21 lbs of bananas cost $252.
How many lbs of bananas can you get with $420 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2021

Answer:

you would get 33.6 lbs of bananas

Step-by-step explanation:

420 ÷ 252 = 1.6 repeating

21 lb * 1.6 = 33.6

Answer Link
mumsy
mumsy mumsy
  • 11-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

if 21 lbs of bananas cost 252 dollars

1 lb costs 252/21=12 dollars/pound

420/21=35

with 420 dollars you can buy 35 lbs

Answer Link

Otras preguntas

find m<G p//r. the diagram is not to scale. I believe it to be 146 but I'm not sure.
as light passes through a prism, which color will bend most
1/3 + 5/6 and explain why
It takes an artistic touch to create a meaningful timeline. T or F
Which of the following is the newest department, having been established after September 11, 2001? A Interior B Education C Homeland Security
The frequency (F) and length (L) of a wave are related by the following formula: F x L = 3.0 x 10^10. Consider that the wavelength of violet light is 1.3 x 10^
I need help in math will give Brainliest
After you have considered alternatives in the problem-solving process, the next step is to _____ clarify the issues select the best solution implement the plan
The process of selection is limited to hiring new employees for job openings and excludes internal transfers and promotions. a. True b. False
How can the difference in the brightness of spectral lines be explained?